top of page

ROK SZKOLNY 2016/2017

Rokicie

14.06.2017r

14 czerwca uczestnicy projektu udali się z wizytą do Rokicia.

Zwiedzali tam XIII-wieczną romańską budowlę i zarazem najstarszą ceglaną świątynię Mazowsza. Kościół składa się z wieży, nawy głównej i kwadratowego prezbiterium. Po wielu przebudowach tylko część okien zachowała swój romański charakter, który świadczy o tym, że kościół pełnił także funkcję obronną.  Zwany jest on też "kobylim" kościołem.  A to za sprawą tego co głosi miejscowa legenda. Kiedyś podobno na tych terenach zbierały się na popas stada dzikich koni. Mieszkańcy wyłapali je, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyli na budowę obecnego kościoła.

Na zewnątrz budowli można zauważyć wydrapane na cegłach napisy i symbole np. narzędzi rolniczych. Był to oryginalny sposób na zapisywanie swojej przeszłości przez niepiśmiennych wówczas mieszkańców.

Malownicze położenie XIII-wiecznej świątyni na wzgórzu z pięknym widokiem na Wisłę przyciąga wiele turystów, jak i przyszłych nowożeńców pragnących jeden z najdonośniejszych momentów  przeżywać w tym romantycznym miejscu.

Zobaczyliśmy bardzo urokliwy zakątek "Naszej małej ojczyzny", odbyliśmy bardzo ciekawą lekcję historii. Dziękujemy naszemu przewodnikowi ks. Markowi za poświęcony czas, cenne informacje, okazaną życzliwość i wyrozumiałość.

 

Srebrna

8 czerwca 2017r

8 czerwca uczniowie klasy V zwiedzali zespół pałacowo-parkowy w Srebrnej. Obecnie zarządza nim PKN ORLEN i wykorzystuje dla celów wewnętrznych, jako centrum szkoleniowo - konferencyjne oraz miejsce spotkań i uroczystości z udziałem władz oraz pracowników spółki, w tym obchodzących jubileusz pracy zawodowej czy też odchodzących po wielu latach pracy na emeryturę.

Zespół pałacowo-parkowy należy do najlepiej utrzymanych tego typu obiektów w Polsce. Neorenesansowy, XIX - wieczny pałac został odrestaurowany.

W okresie międzywojennym gościli tu znani artyści i literaci, m.in. Julian Tuwim i Tadeusz Dołęga - Mostowicz. A piękna naturalna sceneria została wykorzystana do nakręcenia filmu "Znachor" na kanwie powieści T. Dołęgi -Mostowicza.

Piątoklasiści zwiedzili pałac i odbyli spacer urokliwymi alejkami przypałacowego parku.

Stara Biała

21.03.2017r

21 marca uczniowie klasy V odwiedzili Bractewnych.

Bractewni to grupa obecnie sześciu mężczyzn w parafii św. Jadwigi w Starej Białej, którzy ręcznie odlewają świece  w określonym czasie, czyli przed świętem Matki Bożej Gromicznej. Wywodzą się z Bractwa Różańcowego, które liczy 88 lat. Ich zadaniem jest dbanie o światło przy ołtarzu, czyli dostarczanie świec na msze, procesje, pogrzeby, chrzty i śluby. Sposób wyrabiania świec jest tradycyjny. Podstawowym narzędziem jest metalowe koło o średnicy półtora metra przywieszone do sufitu, do którego przymocowanych jest 59 haczyków. Na nich zawiesza się wcześniej przygotowane knoty, które polewane są cieniutkimi warstwami wosku. Wielogodzinny proces przygotowania świec trwa z przerwami prawie cały dzień. Ale to już tradycja i nie korzysta się z nowoczesnych technologii ułatwiających pracę.

Z tajnikami działalności bractewnych, historią powstania,  orginalnymi akcesoriami zapoznali uczniów dwaj bractewni - pan Józef Kłodawski i pan Krzysztof Bartold. Byli też naszymi przewodnikami po swojej pracowni w zabudowaniach parafialnych oraz po kościele św. Jadwigii Śląskiej. Składamy im serdeczne podziękowania.

 

Murzynowo

15.09.2016r

 W słoneczne przedpołudnie uczniowie klasy V udali się do Murzynowa. To stara nadwiślańska wioska leżąca na szlaku Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego na pograniczu ziemi mazowieckiej i dobrzyńskiej.

 

Wieś warta zwiedzenia, nie tylko poprzez urokliwe położenie. Powstał tam Mazowiecki Ośrodek Geograficzny – placówka terenowa Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Na przeciwko dawnego portu znajduje się bardzo ciekawa chata – Muzeum Etnograficzne. Przydrożne kapliczki, krzyże też kryją swoje tajemnice. Aleja wierzbowa to miejsce nie tylko rodzimych ale i obcojęzycznych spacerowiczów.

Urok nadwiślańskiej miejscowości dostrzegli także filmowcy. Kręcono tu sceny do filmu „Rejs”, „Droga”.

Uczniowie podziwiali piękne widoki, poznali historię miejsca, zwiedzili ogródek meteo oraz dowiedzieli się jak MOG pozyskuje energię oraz ekologicznie oczyszcza ścieki.

WYJAZD DO PKN ORLEN

09.09.2016r

 

Uczniowie odbyli  autokarową wycieczkę  z przewodnikiem po Zakładzie Produkcyjnym, gdzie dowiedzieli się, co produkuje i zobaczyli, jak wygląda od środka jeden z największych w Europie i na świecie koncernów rafineryjno-petrochemicznych.

Następnie uczestniczyli w atrakcjach na poligonie Zakładowej Straży Pożarnej w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia. Mogli uczestniczyć w symulowanej akcji gaszenia pożaru, korzystając z profesjonalnego sprzętu, wspinać się po drabinie i zjeżdżać po linie, a także odbyć bieg strażacki. Mieli możliwość zaprezentowania zdolności artystycznych tworząc plakat związany z pracą straży pożarnej. Uczniom podziękowano również za zaangażowanie w zbiórkę nakrętek dla Julki, dziewczynki chorej na rzadką chorobę genetyczną. Zostali obdarowani voucherami do kina Helios, apteczkami do roweru i gadżetami z logo firmy.

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Wyjazd do Srebrnej

21.06.2016r

Dzięki uprzejmości właściciela mogliśmy zwiedzić zespół pałacowo-parkowy w Srebnej.

Jego dzieje sięgają XVI wieku, był kilkakrotnie przebudowywany, zmieniał właścicieli. Czasy największej świetności pałacu przypadają na początek XX wieku, kiedy we dworze gościli znani artyści i literaci, m. in. Julian Tuwim, T. Dołęga-Mostowicz. Piękną scenerię pałacu i okolic Srebrnej wykorzystano do nakręcenia filmu „Znachor” z 1937r na kanwie powieści T. Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

Po II wojnie światowej w pałacu mieściło się przedszkole, mieszkania pracownicze, sala do wyświetlania filmów przez kino objazdowe oraz amatorskich teatrów, czy też spotkań zrzeszających okoliczną społeczność.

W latach 1978 -85, kiedy to Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne stały się właścicielem podupadłego już obiektu pałacowego z parkiem, przeprowadzono remont zabytku. Obecnie PKN ORLEN SA w odrestaurowanym obiekcie organizuje sympozja, konferencje, spotkania o charakterze lokalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym.

Niestety nie mogliśmy robić zdjęć ale piękne widoki napewno zapamiętamy na długo.

  Wyjazd do

PKN  ORLEN

12.05.2016r

Gmina Stara Biała graniczy z PKN Orlen. Z daleka widać ogrom unoszących się kominów, które stanowią charakterystyczny element „Naszej Małej Ojczyzny”. Dowiedzieliśmy się do czego one służą, jak z bliska wyglądają  i co jeszcze znajduje się w zakładzie. Jego wielkość jest porażająca –  800 km2 .

Cały zakład produkcyjny składa się z dwóch zakładów: rafineryjnego i petrochemicznego. Do głównej działalności zakładu produkcyjnego w Płocku należy:

1. przerób ropy naftowej oraz wytwarzanie produktów i półproduktów ropopochodnych (rafineryjnych i petrochemicznych),

2. magazynowanie, składowanie i przechowywanie ropy

naftowej, paliw płynnych i petrochemikaliów oraz tworzenie i utrzymywanie zapasów paliw, na zasadach określonych właściwymi przepisami,

3. wytwarzanie, przesyłanie i obrót energią cieplną i elektryczną.

    Zwiedzanie rozpoczęliśmy od części rafineryjnej, gdzie dokonywana jest wstępna eliminacja zanieczyszczeń ropy naftowej oraz rozdestylowuje się ją na poszczególne frakcje.

   W części petrochemicznej przerabia się pewne surowce na nowe produkty.

  Zwiedziliśmy też część zakładu, w której  znajduje się oczyszczalnia ścieków najnowszej generacji.

Udostępnione nam do zwiedzania części zakładu oglądaliśmy z okien naszego autobusu słuchając ciekawych informacji przekazywanych przez zakładowego przewodnika.

 

 

KOBIERNIKI, 05.05.2016r

Co dzieje się ze śmieciami po wrzuceniu do kosza?

Przekonali się o tym uczestnicy wycieczki do Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami.

W zakładzie produkcyjnym w Kobiernikach „śledzili wędrówkę śmieci".  Mogli zobaczyć specjalistyczne pojazdy odbierające odpady, przejeżdżające przez wagę wjazdową do zakładu.  Kolejnym przystankiem w "wędrówce śmiecia" jest składowisko. Tam przyjmuje się je i opróżnia na samochody z odpadami. Następuje segregacja na linii sortowania i belowanie odpadów oraz składowanie odpadów posegregowanych.

Mieliśmy też okazję poznać zasady funkcjonowania biogazowni, gdzie wytwarzany jest biogaz – gaz wysypiskowy.

Ciekawostką przy wysypisku okazały się być dwie ptasie „strażniczki” – Dżaba i Malwinka.

 

 

Płock – dawna stolica Mazowsza

21 kwietnia uczestnicy  projektu „Nasza mała ojczyzna” odbyli wycieczkę do Płocka.  Pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają aż 10 000 lat wstecz. Płock ma bardzo bogatą historię, ślady działalności wielu znamienitych osobistości zasłużonych dla miasta, regionu i kraju. Nie starczy kilku godzin aby poznać nawet najważniejsze osobliwości godne zobaczenia. Uczestnicy projektu zwiedzili tym razem od niedawna otwarte  Muzeum Żydów Mazowieckich oraz starą Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowaną w 1144r.

 

Początki społeczności żydowskiej na Mazowszu sięgają XI-XII w. Pierwsi żydowscy osadnicy pojawili się w Płocku w drugiej połowie XI w. Z upływem czasu było ich na ziemi mazowieckiej coraz więcej.

W Muzeum Żydów Mazowieckich dowiedzieliśmy się o istnieniu, znaczeniu, kulturze i historii tej mniejszości narodowej, która od wieków towarzyszyła rdzennym mieszkańcom.

 

Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny  to najcenniejszy zabytek Płocka. Pierwszy drewniany kościół katedralny powstał w 1099 roku. To w nim Bolesław Krzywousty został pasowany na rycerza przez swojego ojca Władysława Hermana. Z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne, powstała kamienna romańska świątynia, którą konsekrowano w 1144 roku. Zachwycała swoją wielkością i estetyką. Była większa od ówczesnej katedry gnieźnieńskiej i wawelskiej.  Jest to jedna z pięciu najstarszych w kraju bazylik i jedna z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski – Władysław Herman i jego syn Bolesław Krzywousty. Poznaliśmy historię powstania katedry, jej dzieje i zabytki, w tym słynne drzwi płockie - zabytek sztuki romańskiej.

 

19 listopada - wyjazd do Sikorza.

Uczestnicy projektu Nasza mała ojczyzna zwiedzili stolicę Mazowieckiej Szwajcarii - Sikórz.

Jest to malowniczo położona wieś w dolinie Skrwy Prawej, otoczona Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym. Nazwa Mazowieckiej Szwajcarii nawiązuje do urokliwych zakątków parku. Znajdują się tu liczne jary, wąwozy, wartkie strumienie, łąki, urwiska, różnorodna flora i fauna. 

Przez sam Sikórz prowadzi szlak historyczno-kulturowy i ścieżka dydaktyczna.

Ślady osadnictwa w Sikorzu pochodzą sprzed ok. czterech tysięcy lat (epoka kamfor kulistych). Pierwszą wzmiankę o wsi datuje się z 1203 roku z dokumentu księcia Konrada Mazowieckiego. Początek parafii  określa sięna 1386 rok, ale obecny kościół zbudowano w latach 1911-1921. We wsi znajduje się zabytkowy stary cmentarz rodowy Piwnickich, ostatnich właścicieli Sikorza, założony ok. XIV/XV w. Ogrodzony jest parkanem z czerwonej cegły, posiada bramę z 1767roku. 

Po rodzinie Piwnickich został jeszcze pałac z XVIII/XIX w. Od 1945 r został przejęty przez państwo, dwukrotnie remontowany, obecnie służy jako budynek komunalny. Niemalże zatracił cechy klasycystycznego zespołu pałacowo-parkowego. Ocalała jeszcze aleja lipowo -kasztanowcowa. Mimo znacznych zniszczeń miejsce i okolice są urzekające i nie trudno było sobie nam wyobrazić, że odpoczynku, natchnienia i weny twórczej szukało tu tak wiele osobowości świata artystycznego w okresie międzywojennym. Przebywali tu m.in Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Kazimiera Iłłakowiczówna, Kazimierz Wierzyński, Jan Piotr Norblin, bracia Stanisław i Józef Czajkowcy.

Wysłuchaliśmy licznych historii i ciekawostek przekazywanych przez rodowitą mieszkankę Sikorza, następnie udaliśmy się na spacer  ścieżką dydaktyczną na terenie rezerwatu "Sikórz". 

 

 

10 września klasy piąte pojechały do Murzynowa.

 Zwiedziły tam Mazowieckie  Obserwatorium Geograficzne, naukowo - dydaktyczną placówkę terenową Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego im. Stanisława Murzynowskiego. Zwiedzały ogródek meteorologiczny, gdzie wykonywane są pomiary i obserwacje meteorologiczne. Pracownik dydaktyczny ośrodka pokazał i wytłumaczył do czego służą przyrządy meteorologiczne, takie jak: klatka meteorologiczna z kompletem termometrów, wiatromierz, deszczomierz Hellmanna, termometry gruntowe, heliograf, ewaparometr, pyłomierz, barometr. Na koniec opowiedział o historii powstania ośrodka w Murzynowie.

Uczniowie udali się też  na krótki spacer do położonej na prawym brzegu Wisły starej chaty, w której mieści się Muzeum Etnograficzne.

bottom of page